Darłowo: atrakcje i zabytki warte zobaczenia

Darłowo to miasto położone w dolinie dwóch rzek, Wieprzy i Garbowej, nad samym Bałtykiem. Dzięki swojej niezwykłej lokalizacji od wieków miejsce to przyciągało ludzi, dzięki czemu dziś miasto może pochwalić się bogatą historią. Widoczna jest ona w Darłowie na każdym kroku. O dawnym znaczeniu miasta przypomina imponujący gotycki zamek oraz rynek starego miasta. Darłowo to jednak nie tylko zabytki, ale też inne rozrywki dla całej rodziny.

Zamek Książąt Pomorskich

Najważniejszym punktem wszystkich wycieczek w Darłowie jest oczywiście górujący nad miastem Zamek Książąt pomorskich. Jest to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki. Zamek nigdy nie został zniszczony, dzięki czemu mamy okazję podziwiać jego oryginalną architekturę wraz ze wszystkimi przebudowami dokonywanymi przez kolejnych właścicieli. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, gdzie możemy poznać historię miasta, a także zobaczyć dawne narzędzia tortur, zbiory sztuki Dalekiego Wschodu i zabytkowe meble.

Śródmieście. Darłowo może także pochwalić się zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym starego miasta. Wejście na teren dawnego miasta otwiera Brama Kamienna, będąca pozostałością po obwarowaniach miejskich. Była to jedna z czterech bram miasta. W mieście zachowało się wiele starej zabudowy. Na rynku starego miasta możemy zobaczyć imponujący barokowy ratusz z XVIII wieku. Ponadto w mieście znajduje się wiele zabytkowych, gotyckich kościołów.

Poniemieckie bunkry. W Darłówku, dzielnicy Darłowa, znajdziemy także doskonale zachowane poniemieckie umocnienia z czasów II wojny światowej. Pierwotnie broniły one dostępu do portu. Podziemia umocnień są w większości zachowane i udostępnione do zwiedzania.

Latarnia Morska. W Darłowie znajduje się trzecia najniższa latarnia morska w Polsce. Została wybudowana w XIX wieku i mimo swojej niewielkiej wysokości, 22 metry, stanowi doskonały punkt widokowy na morze i miasto.

Plaża. Miasto może pochwalić się plażą podzieloną przez rzekę Wieprzę na dwie części. Atuty darłowskiej plaży to jasny, czysty piasek oraz długość- mamy do dyspozycji 22 kilometry piaszczystego wybrzeża! Część plaży w Darłówku Wschodnim posiada dmuchane zjeżdżalnie i boisko do gry w siatkówkę. W zachodniej części plaży znajdziemy za to bogatą ofertę wypożyczalni sprzętu wodnego.

REKLAMA:

kreatywnedziecko.eu

Sklep dla twojej pociechy, kreatywne zabawki, art. szkolne i plastyczne – kreatywnedziecko.eu.

Szlaki kajakowe, rowerowe i piesze

Będąc w Darłowie możemy skorzystać także z różnych form aktywnego wypoczynku. Możemy wybrać się na spływ kajakowy rzeką Wieprzą lub Grabową, wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową jednym z rozpoczynających się w mieście szlaków. Do wyboru mamy trasy krótsze, idealne na krótki wypad z dziećmi, jak i długie szlaki dla zaprawionych wędrowców lub rowerzystów.